Filmekimi 2015’te Görülmesi Gereken 10 FilmBu sene 3-11 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan 14. Filmekimi, yine sinemaseverlerin zevkle izleyeceği, oldukça kuvvetli bir seçki ile karşımızda. İstanbul Avrupa Yakası’nda Atlas, Beyoğlu ve Feriye Sinemaları’nda, Anadolu Yakası’nda ise Rexx Sineması’nda izlenebilecek 50’ye yakın film arasından sizler için 10 filmlik bir öneri listesi hazırladık.

Filmler karışık şekilde sıralanmıştır.

Baskın

Can Evrenol’un ilk uzun metraj filmi olan Baskın, alıştığınız korku filmlerinden çok farklı. Yarattığı atmosfer ile izleyenleri koltuklarına çivileyecek olan film, bir grup polisin aldıkları ihbar üzerine bir binaya gitmelerini ve bina içerisinde yaşadıklarını temele alıyor. H.P. Lovecraftvari bir korku filmi görmek ve Türkiye’de de stil sahibi korku filminin en harika şekilde çekilebildiğine inanmak için Baskın’ı izlemelisiniz.

Mustang

Deniz Gamze Ergüven’in Türkiye – Fransa ortak yapımı filmi, beş yetim kız kardeşin erkeklerle birlikte zaman geçirdikleri için tutucu çevrelerinden gelen baskı sonucunda evlerinde neredeyse hapis hayatı yaşar duruma gelmelerini anlatıyor. Birlikte yaşadıkları babaannelerinin çözümü her birini evlendirmekte bulmasıyla filmin dramatik yapısı artık kolay kolay kırılamayacak şekilde kurulmuş oluyor. Bu çözüme(!) karşı kardeşler birbirine kenetlenerek adeta çevrelerine karşı bir özgürlük mücadelesine girişiyor. Cannes, Saraybosna gibi film festivallerinde aldığı ödüller, topladığı beğeni ve son olarak Fransa’nın Oscar adayı seçilmesiyle birlikte üzerine çok konuşulan film kesinlikle görülmeye değer.

Lobster

Yeni Yunan Dalgası’nın en önemli yönetmeni olarak rahatlıkla gösterilebilen Yorgos Lanthimos çektiği filmlerle (Dogtooth, Alps) kural yıkıcı tavrını tüm seyircilere kanıtlamıştı. Aykırı yönetmen son filmi Lobster’da genelini Hollywood oyuncuları ile kurduğu kadrosu ve yarattığı farklı gelecek tasavvuru ile akıllardan çıkmayacak türde bir filmi en muazzam haliyle kotarmayı başarıyor. Bir dünya düşünün ki bekar olmak yasak olsun. Bu yasağa karşı gelmenin yaptırımı ise seçtiğiniz bir hayvana dönüşmek olsun. Olsun mu? Filmekimi’nin bu yılki seçkisinin en kuvvetli filmine merhaba demeye hazır olun.

The Treasure

Corneliu Porumboiu’nun kendine has stilini takipçileri çok iyi bilir. Yönetmen, dramalarında mizahı etkili şekilde kullanarak bizleri zaman zaman Romanya’nın komünist geçmişi ile de karşı karşıya bırakmayı çok seviyor. Oğlunun kahramanı bir baba olan Adrian’ın rutin hayatı komşusunun hazine arama teklifi ile kırılmaya uğrar ve öncelikle teklifi reddeden Adrian hazineyi bulduğunda gerçek bir kahramana dönüşme arzusunu dizginleyemeyerek kendini işin içerisinde bulur. Sarkastik yapısı ile yer yer kahkaha attırma gücüne sahip film, sade sinematografisi ile izleyicisi ile kuvvetli bir bağ kurmayı çok iyi başarıyor.

The Brand New Testament

Mr. Nobody filmiyle tanıdığımız Jaco van Dormael, sürreal bir komedi filmi ile tekrar seyirci karşısına çıkıyor. Ya Tanrı, Brüksel’de bir apartman dairesinde kızıyla birlikte yaşıyor olsaydı? İşte tam da bu soru ile yola çıkan film, Cannes Film Festivali’nde seyirci tarafından büyük ilgiyle karşılanırken eleştirmenler tarafından da genel olarak beğenildi. Festivalin bu sene kaçırılmayacak listelerinin neredeyse hepsinde yer alan film, eğlence garantisi veriyor. Yönetmenin renk paleti ve imajlar ile anlam yaratmadaki gücü ile film, Türkiye seyircisinden de iyi not alacak gibi.

Youth

Tüm dünyada beğenilen başyapıtı The Great Beauty ile kariyerinin zirvesine doğru yükselen yönetmen Paolo Sorrentino’nun son filmi Youth, daha duyurulduğu an itibariyle sinemaseverler tarafından merakla beklenmeye başlandı. İki, yaşı geçkin erkeğin türlü meseleler içinde boğuşmasını anlatan film, Cannes’da Altın Palmiye’yi alamasa da yönetmenin özgün kamera kullanımı ve müzikleri ile izleyicisine buram buram stil vaadediyor.

Son Of Saul

Senenin en çok konuşulan filmlerinden olan Son of Saul, yönetmen László Nemes’in  tercih ettiği çekim tekniği sebebiyle karakterlerini ve izleyenleri köşeye sıkıştırıyor. Film, bilindik yahudi soykırımı filmlerinden farklı bir damar buluyor ve oradan inanılmaz derinlikli bir anlatı yürütüyor. Macaristan’ın bu sene Oscar adayı olan film, Cannes Film Festivali’nden de birçok ödülle dönmüştü.

Mistress America

Noah Baumbach’ın mizahi dili ile yeni nesli hemen ağına düşüren filmi Frances Ha’dan sonra yine Greta Gerwig’i başrolde izlediğimiz bir filme imza atıyor. Sundance Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan ve izleyiciler tarafından oldukça beğeni toplayan film, Brooke ve Tracy’nin arkadaşlıklarını eğlenceli bir şekilde konu ediniyor. New York ile iç içe bu eğlenceli film, festivalin kaçırılmayacaklarından.

The Witch

Robert Eggers’in ilk uzun metraj denemesi The Witch, Sundance Film Festivali’nde ilk gösterimini yapmasıyla, senenin aranan korku filmlerinden olacağının müjdesini de vermiş oldu. Cadı avlarından ilham alan film, seyircisini 1600’lü yıllara götürüyor. Bir aile hikayesi içerisinde büyücülük, kara büyü gibi konuları ele alan film şimdiden kulaktan kulağa yayılarak ne denli ürkütücü olduğundan bahsettirmeye başlamış durumda.

Cemetary Of Splendour

Tayland’lı yönetmen Apichatpong Weerasethakul son filminde yarı-otobiyografik bir hikaye kurguluyor. Sinemasında adeta izleyicisine farklı boyutlar sunan yönetmen, doğa ve ölüm temalarını birçok filminde olduğu gibi yine başrole taşıyor. Ruh ve madde üzerine bu farklı anlatı, uyku hastalığına yakalanan bir grup askerin yolunun medyum Keng ile kesişmesiyle derinleşen olaylara odaklanıyor. Bu sene Filmekimi’nde görmezseniz büyük ihtimalle vizyonda göremeyeceğiniz bu film kesinlikle kaçırılmayacaklar arasında.

Comments are closed

Second Mother: Mesafenin Bağladıkları

Robin Williams’ı Anarken: Good Morning Vietnam

Mommy: İç Açıları Kestirilemeyen Bir İlişki Üçgeni

Filmekimi 2015’te Görülmesi Gereken 10 Film

Din ve Ölüm İlişkisine Kadın Gözüyle Bakmak: Peki Şimdi Nereye?

Battle Royale: Bugünkü Dersinizde En Yakın Arkadaşınızı Öldüreceksiniz

34.İstanbul Film Festivali’nde Kaçırılmaması Gereken 12 Film

Bir “Canavar Devlet” Panaroması Olarak Leviathan

Blade Runner Üzerine Bir Kent / Sinema Analizi

Çocuklarınızla İzleyebileceğiniz 8 Kısa Film