Çocuklarınızla İzleyebileceğiniz 8 Kısa FilmDum Spiro (2011, ESMA Öğrencileri, Fransa)

Film bir elçinin önemli (!) bir notu diğer lidere iletme çabasını “slapstick” komedi unsurları ile birlikte harmanlayarak sunuyor. Filmin asıl karakteri ise ne elçi ne de mesajın alınıp iletildiği insanlar değil, mesajın iletileceği kampın yolunun üstündeki ormanda yaşayan bir ayı. Elçi mesajı ulaştırmak için yolunun üstündeki ayıyı geçmek için her şeyi deniyor. Fransız güzel sanatlar okulu öğrencileri de oldukça eğlenceli bu hikayeyi animasyon bir kısa film şeklinde sunuyor.

https://vimeo.com/51478122

 

Le Ballon Rouge (1956, Albert Lamorisse, Fransa)

İkinci Dünya Savaşı sonrasının Paris sokaklarında geçen film, başrolündeki küçük Pascal’ın kırmızı balonu ile olan arkadaşlığını aktarırken öylesine gerçek ve içten anlar yaratıyor ki filmi izledikten sonra balonla oynadığınız zamanlar tek tek gözünüzün önünden geçiyor. Teknoloji ve değişen dünya ile birlikte sokakta oynayan çocukların neredeyse tükendiği zamanımızda geçmişe dair hoş bir yolculuğa çıkacağınız Le Ballon Rouge, Cannes ve Oscar’dan ödülle dönmüş bir film.

https://youtu.be/SnPVX9t5S-M

 

Marry Me (2008, Michelle Lehman, Avustralya)

Tropfest 2008’in kazananı bu kısa film stilize görselliği ve renkleriyle seyircisini anında yakalıyor. Küçük büyük ayırt etmeksizin herkesin seveceği Marry Me küçük bir kızın mahallenin bisikletli çocuğuna aşık olma hikayesini en naif şekilde anlatıyor. Bu sıcacık kısa filmin bisikletsever tüm çocukları yakalayacağı kesin.

https://youtu.be/XFdbZHMBxfg

 

Ormie (2010, Rob Silvestri, Kanada)

4 dakikalık kısacık süresine rağmen saatlerce kahkaha attırabilecek yapıdaki bu kısa film, küçük bir domuzcuğun buzdolabının üzerindeki kurabiye kavanozunu almaya çalışma hikayesini anlatıyor. İzleyen çocuklarda tekrar izleme isteği uyandıracak film, kısa film sevdirmek için çok iyi bir başlangıç olabilir.

https://youtu.be/EUm-vAOmV1o

 

Paperman (2012, John Kahrs, ABD)

Disney yapımı film, diyalogsuz ancak bol olay kurgusuna dayalı yapısı ile izleyenleri cezbediyor. Gri dünyasında oldukça rutin işleriyle boğuşan karakterimizin karşısına hayatına renk katan bir kadın çıkar. Artık devreye “aşkın büyüsü” girecektir. Oscar ödüllü animasyon her yaştan izleyiciye hitap ediyor ve oldukça eğlenceli zaman geçirmenin garantisini sunuyor.

https://youtu.be/l6QR3NVUQuI

 

The Incident at Tower 37 (2009, Chris Perry, ABD)

Kule 37 su taksimi yapan bir depo ancak suyu üzerinde bulunduğu gölden çekiyor. Gölde yaşayan canlıların hayatlarını kurtarmak için tek çareleri ise kuleyi işlevsiz kılmak. Ancak bunun için oldukça küçük olan göl canlılarının mücadelesini izleten film insan-doğa ekseni arasında dolaşırken doğayı tahakküm altına almaya çalışan insanoğlunun bencilliği ile bizi karşı karşıya bırakıyor.

https://youtu.be/oykNIuQLcoc

 

Zero (2010, Christopher Kezelos, Avustralya)

Çocukların üzerlerinde rakamlarla doğduğu, toplumsal değerlerinin buna göre belirlendiği bir dünyada “0” olarak doğan bir çocuğun ayrımcılık ile mücadelesini odağa alan film, çocukların üzerine düşünmesi gereken oldukça sınır bir konuyu yarattığı masalsı dünya içerisinde sunarak görevini çok iyi şekilde yerine getiriyor.

https://youtu.be/LOMbySJTKpg

 

3×3 (2009, Nuno Rocha, Portekiz)

Basketbol üzerine bu kısa film, temizlik görevlisi ile güvenlik görevlisi arasındaki çekişmeyi anlatıyor. İyi basketbol oynayan güvenlik görevlisi temizlik görevlisine meydan okuyor. Ancak temizlik görevlisinin ilk denemesi pek de iyi geçmiyor. Bundan sonra ise temizlik görevlisi sayı atabilmek için oldukça sıkı bir şekilde çalışmaya başlıyor. Çalışarak başarılamayacak hiçbir şeyin olmadığını eğlenceli bir şekilde anlatan film festivallerden çokça ödülle dönmüş.

https://youtu.be/dyIFohEjkyM

Comments are closed

Second Mother: Mesafenin Bağladıkları

Robin Williams’ı Anarken: Good Morning Vietnam

Mommy: İç Açıları Kestirilemeyen Bir İlişki Üçgeni

Filmekimi 2015’te Görülmesi Gereken 10 Film

Din ve Ölüm İlişkisine Kadın Gözüyle Bakmak: Peki Şimdi Nereye?

Battle Royale: Bugünkü Dersinizde En Yakın Arkadaşınızı Öldüreceksiniz

34.İstanbul Film Festivali’nde Kaçırılmaması Gereken 12 Film

Bir “Canavar Devlet” Panaroması Olarak Leviathan

Blade Runner Üzerine Bir Kent / Sinema Analizi

Çocuklarınızla İzleyebileceğiniz 8 Kısa Film